Ta strona używa ciasteczek.
Matematyka jest delikatnym kwiatem,
który rośnie nie na każdej glebie
i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.
(Jean Fabre)
Twoja wyszukiwarka
Dom
Witamy
Mapa serwisu
Do zrobienia
Krzyżówki
Łamigłówki
Testy online
Gry liczbowe
Gra logiczna
Do czytania
Niezbędnik
Liczby
Starożytność
Artykuły
Aforyzmy i...
Pomoce
Programy
Animacje
YouTube
Dla belfra
Święto Mat.
Czasopisma
*Scenariusze
Konkurs
Inne
O Autorce
O Serwisie
Kontakt

Licznik:  4395315

Hit - Temat dnia
Dzisiaj polecamy
Liczby w kółkach

Reklama

>> Dla belfra >> Scenariusze >> Liczba Pi

Scenariusze lekcji [konspekty]

Liczba Pi, jakiej nie znamy.

Temat: Liczba л, jakiej nie znamy.

Klasa: II gimnazjum (kółko matematyczne).
Czas trwania: 1 godz. lekcyjna.
Cel główny: pogłębienie pojęcia i wiadomości o liczbie Pi.
Cele operacyjne:

  • uczeń rozumie pojęcie liczby Pi,
  • poznaje historię kolejnych przybliżeń liczby Pi,
  • "odkrywa" kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, posługując się mnemotechniką,
  • poznaje postępy w znajdowaniu kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi,
  • poznaje ciekawostki związane z liczbą Pi.

Uwaga: Scenariusz tej lekcji został opracowany w oparciu o wykorzystanie strony:
Liczba pi znajdującej się w tym serwisie.

Przebieg lekcji:

I. Czynności organizacyjne.

II. Przypomnienie wiadomości o liczbie л, zdobytych na lekcjach matematyki.

Uczniowie przypominają:

  • definicję liczby л,
  • rozwinięcie dziesiętne do dwóch cyfr po przecinku.

III. Poznawanie kolejnych oszacowań i przybliżeń liczby л.

Uczniowie wchodzą na wspomnianą wyżej stronę (przycisk Liczby w menu bocznym, a następnie wybieramy Liczba

  1. Od kiedy datuje się pierwsze wzmianki o liczbie Pi?
  2. Co możecie powiedzieć o kolejnych przybliżeniach liczby Pi?

Uczniowie zauważają, że liczbą Pi zajmowano się już około 2000 r. p.n.e., a kolejne przybliżenia liczby Pi są coraz dokładniejsze.

IV. Analizowanie postępów w znajdowaniu kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby л.

Uczniowie analizują postępy w znajdowaniu kolejnych cyfr rozwinięcia liczby Pi

  • ręcznego,
  • przy pomocy maszyn cyfrowych.

Uczniowie dochodzą do wniosku, że bez komputerów nie byłoby możliwe poznanie aż tylu cyfr rozwinięcia liczby Pi.

V. Samodzielne "odkrywanie" kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

Nauczyciel objaśnia uczniom pojęcie mnemotechniki. Następnie uczniowie zapoznają się z wierszykiem Kazimierza Cwojdzińskiego:

Kuć i orać 
w dzień zawzięcie,
bo plonów
niema bez trudu.
Złocisty szczęścia okręcie
kołyszesz...
Kuć.
My nie czekajmy cudu.
Robota.
To potęga ludu.

Na podstawie wierszyka, uczniowie "odkrywają" sami, kolejne cyfry rozwinięcia liczby Pi.

VI. Poznanie ciekawostek związanych z liczbą Pi.

Uczniowie poznają dwie ciekawostki związane z liczbą Pi.

  • liczba 31415926535897932384626433832795028841 zestawiona z początkowych 38 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby  π, jest pierwsza.
  • rok świetlny równa się w przybliżeniu πˇ107ˇc, gdzie c oznacza prędkość światła (w kilometrach na sekundę).

VII. Podsumowanie zajęć.

Nowości
Nowości
[2014-02]
Trójkąty prostokątne - interaktywny test wyboru
[2014-03]
Wielokąty i okręgi - interaktywny test wyboru
[2014-04]
Graniastosłupy - interaktywny test wyboru
Krzyżówki matematyczne
Krzyżówki matematyczne


Krzyżówka Gigant
Krzyżówka Gigant


Krzyżówka Informatyczna
Krzyżówka Informatyczna


Dowcip na dziś
Nic nie ma tak zwodnego jak cyfra.

M. Wańkowicz

Zagłosuj na nas
Matematyka Toplista
Toplista eMatma

Wasze opinie
[2009-05-01] Artykuł o zadaniu konkursowym jest b.interesujący. Pozdrawiam Marta K.
[2009-05-14] To jedna z ciekawszych stron o matematyce. Czekam na więcej nowych materiałów. Myszka.
[2009-05-19] Często wykorzystuję na lekcjach testy online. Gimnazjum/Poznań.
Wyślij opinię
Wszelkie prawa zastrzeżone © J. Rzeźnik
Coding ©2008 Logo
Logo